Teze uz prethodnu procjenu za Zakon o potvrđivanju Pariškog sporazuma (21.10.2016. - 07.11.2016.)

Zakonom o potvrđivanju Pariškog sporazuma Republika Hrvatska, kao stranka UNFCCC-a, obvezat će se na provedbu mjera za smanjenje emisija stakleničkih plinova, te u razmjeru svoga doprinosa globalnom zatopljenju, doprinijeti globalnom odgovoru na klimatske promjene. Na 21. konferenciji stranaka Okvirne konvencije Ujedinjenih naroda o promjeni klime (UNFCCC), koja je održana u Parizu u prosincu 2015. godine, 195 država članica UNFCCC-a, među kojima i Hrvatska, 12. prosinca 2015. aklamacijom su prihvatile univerzalni i obvezujući Pariški sporazum.

Pariškim sporazumom utvrđuje se dugoročni cilj u pogledu smanjenja emisija stakleničkih plinova u skladu s nastojanjima da se rast globalne temperature ograniči na znatno manje od 2 °C u odnosu na predindustrijsko razdoblje kao i nastavak napora za ograničenje rasta globalne temperature do 1,5 °C. Potrebno je, uz doprinos znanosti, postići ravnotežu između emisija i odliva, to jest klimatsku neutralnost u drugoj polovici stoljeća.

Pariškim sporazumom se također naglašava važnost djelovanja na prilagodbi klimatskim promjenama. Kako bi ostvarile taj cilj, stranke će pripremiti i održavati uzastopne nacionalno utvrđene doprinose smanjenju emisija stakleničkih plinova, provoditi mjere za njihovo ostvarenje te o njima obavještavati druge stranke i javnost. Stranke će od 2023. godine, oslanjajući se na najnovije znanstvene podatke i podatke o provedbi, svakih pet godina pripremiti globalni pregled stanja u kojem će se pratiti napredak te razmatrati smanjenja emisija, prilagodba klimatskim promjenama i pružena potpora.

Javnost i zainteresirana javnost mogla se do 7. studenog 2016. godine uključiti u savjetovanje o Tezama uz prethodnu procjenu za Zakon o potvrđivanju Pariškog sporazuma davanjem svojih prijedloga, mišljenja ili primjedbi putem portala e-Savjetovanja.