Obilježava se Međunarodni dan zaštite životinja

Slika /NASLOVNE FOTOGRAFIJE I KORIŠTENI LOGOTIPOVI/content/54e458354b4df.JPG

'Mi u Hrvatskoj možemo uistinu biti ponosni na bogatstvo biljnih i životinjskih vrsta. Imamo veliki broj životinjskih vrsta koje su u Europi ugrožene, a to možemo zahvaliti očuvanim staništima. Kako bi Hrvatska i dalje bila jedna od najbogatijih zemalja po bioraznolikosti u Europi, moramo osvijestiti činjenicu da su čovjek i priroda neraskidivo povezani i da naša djelovanja moramo planirati u skladu sa zakonima prirode.' – istaknuo je ministar Zmajlović povodom Međunarodnog dana zaštite životinja.

Međunarodni dan zaštite životinja obilježava se svake godine 4. listopada s naglaskom na suživot ljudi i životinja i ulozi životinja u prirodi. Prvi je put taj dan obilježen 1931. tijekom konvencije ekologa u Firenci kako bi se upozorilo na ugroženost životinjskih vrsta, a prerastao je u događaj posvećen brizi za sve životinje.

U svijetu je poznato oko 1,9 milijuna vrsta živih bića, a pretpostavlja se da ih je gotovo stotinu puta više. Glavni uzrok ugroženosti životinjskih vrsta je ponajprije čovjek.

Točan broj divljih vrsta u Hrvatskoj još uvijek nije poznat, no do sada je ukupno zabilježeno oko 40 000 vrsta. Međutim, pretpostavljeni broj vrsta znatno je veći, pri čemu se procjene kreću od najmanje 50 000 do preko 100 000. Svake godine znanstvenici bilježe, otkrivaju i opisuju nove vrste i podvrste. Takvi su nalazi rjeđi kad su u pitanju ribe, vodozemci, gmazovi, ptice i sisavci budući da su ove skupine relativno dobro poznate. S druge strane, skupine poput algi, mahovina, gljiva te beskralješnjaka vrlo su slabo istražene.

U Hrvatskoj obitava velik broj životinjskih vrsta ugroženih u Europi, što je povezano s velikom raznolikošću i očuvanim staništima. Unatoč velikom bogatstvu divljih vrsta i provedbi određenih mjera očuvanja vrsta i njihovih staništa, mnoge su vrste i dalje ugrožene u Hrvatskoj, a takav je trend i na svjetskoj razini. Međunarodna unija za očuvanje prirode, prema čijim kriterijima se procjenjuje ugroženost vrsta, na najnovijem crvenom popisu navodi rezultate procijene ukupno 70 294 vrsta ili 3,9 % opisanih vrsta. Gotovo trećina procijenjenih vrsta je suočena s visokim rizikom od izumiranja.

U Hrvatskoj su izrađeni crveni popisi za 17 skupina te crveni popis špiljske faune, koji obrađuje više skupina vezanih uz ovaj specifični tip staništa. Najveću prijetnju divljim vrstama u Hrvatskoj predstavljaju preinake prirodnih ekosustava, odnosno aktivnosti koje izravno uništavaju njihova staništa, a slijedi korištenje bioloških resursa i onečišćenje. U Hrvatskoj se to posebno odnosi na brane i korištenje voda i ostale preinake ekosustava, otpadne tekućine iz poljoprivrede, šumarstva i komunalne otpadne vode te izgradnju stambenih i urbanih područja.

Više o međunarodnom danu zaštite životinja pročitajte na http://www.worldanimalday.org.uk/ .



Stranica